A doktor válaszol
Dr. Németh Gábor – Szemész főorvos az MTA doktora, egyetemi docens válaszol kérdésére.
Kérdések és válaszok
A kérdések moderálás után jelenek meg az oldalon. (Csak a kersztnevet tüntetjük fel az anomitás megőrzése miatt.)
Tisztelt Doktor Úr!
2-3 hónapja a jobb szemöldököm belső része kicsit megduzzadt, érintésre fájdalmas, a látásom a jobb szememre azóta homályosabb, a pislogás néha fáj. Előfordul fejfájás a jobb oldalon, abban az esetben, ha véletlenül megnyomom azon a részen a szemöldököm erősebben. Nem történt semmilyen baleset, ami ezt okozhatja. Szemészetre érdemes fordulnom vagy más szakorvoshoz?
Előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztel Réka,
Igen, a szemöldöktáji problémák szemészeti szakvizsgálatot is igényelnek. A szemöldöktáji fájdalmas duzzanat hátterében leggyakrabban egy körülírt gyulladásos eltérést találunk, azonban az Ön esetében tapasztalt homályosabb látás és a fejfájás egyidejű jelenléte nagy valószínűséggel nem erre utal. Egyoldali ilyen jellegű panaszokat arc-melléküreg probléma, vagy övsömör is okozhatja, de előszobája lehet speciális fejfájás-típusoknak is. Amennyiben a szemészeti vizsgálat kizárja a tünetek szemészeti hátterét, további kivizsgálás lesz javasolt elsősorban fül-orr-gégészeti, illetve ideggyógyászati irányban.
Kötőhártya gyulladás esetén milyen kezelést javasol.
Életkorom: 67 év
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Katalin,
A kötőhártyagyulladásnak számos oka lehetséges. Először szemészeti szakvizsgálattal tisztázni kell, hogy baktérium, vagy vírus okozta akut kötőhártyagyulladás okozza panaszait, mely esetekben antibiotikum és/vagy szteroidtartalmú szemcseppekre lehet szükség. Megkülönböztetett figyelem szükséges kontaktlencsehordás mellett kialakuló gyulladt szem esetén. Kevesebb, de zavaró gyulladásos tünetet okozó, idültté vált kötőhártyagyulladás esetén tartós bakteriális átfertőzés is lehetséges, de igen gyakori a száraz szem okozta steril, tartósan fennálló tüneteket okozó gyulladás is. Ez utóbbi esetekben műkönnyek használatával tudjuk enyhíteni a panaszokat.
A bal szememben fekete foltok jelenek meg pislogásnál és úszkál is. Kérem, ha felvilágosítást kaphatnék. Megköszönöm.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Judit,
A fekete, sokszor sötétes úszkáló foltok, homályok megjelenése gyakran megfigyelt és panaszolt szemészeti tünet. Leggyakrabban a szemünk belsejét kitöltő kocsonyás anyagnak, az üvegtestnek a természetes elváltozása, állapotának megváltozása okozza. Az életkorunk előrehaladtával ez az üvegtesti állomány elválik a látóhártyától, illetve ebben a korábban egységes szerkezetű üvegtestben elfolyósodó apró területek jelennek meg, melyek árnyékot vetve a látóhártyára úszkáló homályokat, foltokat okoznak, sokan úgy észlelik, mintha muslicák, legyek repkednének a szemük előtt. Önmagában ez egy ártalmatlan dolog, hozzá kell szokni a jelenlétükhöz.
Abban az esetben azonban, ha ezek a foltok, homályok hirtelen jelennek meg, jelentős a számuk, és/vagy a látás homályossá válik, füstszerű köd jelenik meg, vagy villámlátás, szikralátás észlelhető, illetve leromlik a látás, szemész szakorvosi vizsgálat indokolt. A vizsgálatra azért van ilyenkor szükség, mert előfordulhat, hogy a látóhártyához tapadt üvegtesti állomány leválása a látóhártyáról ez utóbbi szakadását idézi elő, mely komolyabb szemészeti problémát okozhat.
Tisztelt Doktor Úr!
A medinac nevű gyógyszer mellékhatásaként szaruhártya gyulladás alakult ki! Több, mint 1 évig szedtem a gyógyszert, mire kiderült ez okozhatja az újra és újra kialakult gyulladást a szememen, több vizsgálaton sem találtak autoimmun betegségre utaló jelet. A gyógyszert 2 és fél hónapja hagytam abba, viszont még mindig homályos a látásom! Mikorra fogok újra úgy
látni, mint azelőtt?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Zsanett,
A Medinac kapszula betegtájékoztatójában valóban szerepel a szaruhártya gyulladás is, mint nagyon ritka mellékhatás, azonban a tájékoztató szerint „homályos látás, eltorzult látás és homályos szemfelszín (szaruhártyahomály, szürkehályog)” is lehetséges a gyógyszer szedésével összefüggésben. A panaszként leírt homályos látás ezért nagyon kevés információ, így mindenképpen vizsgálatot javasolnék. Egy szakvizsgálat során kiderül, hogy mi okozza a homályos látást, és hogy lehetséges-e kezelni azt és visszaállítani a korábbi látóélességet.
Kedves Főorvos Úr!
Néhány hete a jobb szememen hártyaszerű érzésem van, mintha váladékdarabok lennének rajta. Bármikor a nap folyamán előjön, akár ébredés után is, nehezen múlik el. Olyankor pislognom kell, de egyáltalán nem váladékozik, nem szúr, nem ég, az erek erősen látszódnak és azt érzem hogy valami van a szememen. Zavar a látásban. Számítógépes munkát végzek és évente járok optikushoz, olvasáshoz, munkához használok szemüveget.
Kíváncsian várom válaszát. Köszönettel.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Bernadett,
A leírt panaszok hátterében nagy valószínűséggel a szemet kívülről borító kötőhártya bakteriális gyulladása okozhatja, bár ritkább gyulladás-típusok is okozhatnak a leírthoz hasonló eltéréseket. A bakteriális gyulladásoknál váladék keletkezik, mely a szemfelszínen úszkálva átmenetileg zavarhatja a látást. Amennyiben a váladékot eltávolítjuk, emellett a gyulladást szemcseppekkel kezeljük, a panaszok jellemzően elmúlnak. Javasolt szakorvosi vizsgálat, mely kideríti a gyulladás pontos típusát és okát esetlegesen a szemfelszínről vett minta tenyésztéses vizsgálata alapján.
Kedves Doktor Úr!
42 éves vagyok, és epiretinális membránt diagnosztizáltak mindkét szememen. Szeretném megkérdezni, hogy ennek az eltávolítása milyen műtéti kockázattal jár, mennyire számít ez rutin műtétnek? A BNO kód alapján sárgafolt és hátsó pólus sorvadás áll az eeszt dokumentumtárban diagnózisként. Fentiek alapján kell tartanom a makula degenerációtól is, vagy ez a kód érvényes az ERM-re is? Mit tehetnék a szemem egészségéért? Van valamilyen vitamin, vagy bármilyen készítmény, ami esetleg segíthet rajtam? A szemfenéki meszesedés megállítható valahogyan?
A pupillatágításos vizsgálat óta, két hete van egy olyan panaszom, hogy amikor becsukom a szemem, ugyanazon a helyen, a bal szemem aljában látok egy foltot és csíkot, mint amikor fénybe néztem előtte. Ezt vajon mi okozhatja? Türelmesen vártam, hogy elmúlik, de csak halványodott, illetve már nem minden pislogásnál tűnik fel.
A szemvizsgálatot megelőzően 1 hónappal kb 2 másodpercig belenéztem a napba. Ha a vizsgálat más eltérést nem mutatott, az ERM pedig a doktornő szerint már 10-15 éve alakulhatott ki, akkor ugye a napbanézés valószínűleg nem okozhatott kárt a szememben?
Nagyon megköszönöm, ha válaszol, lelkileg eléggé megvisel most ez az egész.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Nikoletta,
Az epiretinális membrán a látóhártyára rákapaszkodott celofánszerű hártya, mely idővel képes zsugorodni, így következményesen a látást rontani, torzítani. Műtétre akkor van szükség, ha igazolható a membrán okozta előrehaladó látásromlás. A műtét önmagában egy jól elvégezhető műtét, de semmiképpen nem nevezném ezt sem rutinműtétnek. Mint a legtöbb szemészeti beavatkozásnál, sérülhetnek a műtéti terület körüli szövetek (jelen esetben a látóhártya), vérzés keletkezhet, és gyulladásos, vizenyős szövődmények is ismertek, ezekről a műtétet végző orvos fogja felvilágosítani. Ezek mellett azonban, főleg ilyen fiatal korban, ERM által igazoltan romló látás esetén időben, leginkább a minél hamarabb elvégzett műtét jobb eredményekkel járhat. A BNO kód valóban mást ír, de ennek csak technikai oka van: nincs a BNO könyvben epiretinális membránhoz való speciális kód, ezért szoktuk a fentit használni, de itt nem makuladegenerációról van szó.
A membrán növekedését, zsugorodási hajlamát nem lehet csökkenteni semmilyen készítménnyel.
A 2 héttel ezelőtti pupillatágítás a leírt panaszokat nem magyarázza, talán üvegtesti homályok lehetnek a hátterében. A közvetlenül napba nézés önmagában is tud okozni látóhártyakárosodás, amit legtöbbször napfogyatkozásnál látunk. A leírtak alapján ilyen károsodást nem szenvedett.
Tisztelet doktor úr!
Szemfájdalommal mentem orvoshoz, ahol semmilyen eltérést nem állapítottak meg. Pupillatágításos réslámpás vizsgálat történt. A szemnyomás az érintett szemen 20 volt.
Szeretném megkérdezni hogy nem gond e ez a 20-as érték, menjek e tovább, más vizsgálatra, illetve, hogy a réslámpás vizsgálattal látták e volna, ha kezdődő zöldhályogom van.
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Krisztina,
A szem belnyomása viszonylag széles tartományon belül fogadható el és mindenkinél egyéni, hogy milyen szemnyomásérték okoz hosszútávon problémát. A 20 Hgmm-es szemnyomás ennek a normálisnak tekintett tartománynak valóban a felső határán van, azonban a szemnyomás értékelését a mérés technikája, a mérés napon belüli időpontja, valamint a páciens életkora is befolyásolja számos egyéb tényező mellett. Réslámpás vizsgálattal legtöbbször nem látható egy kialakulóban lévő, kezdődő zöldhályog. Az esetlegesen meglévő, kezdődő zöldhályog igazolására speciális műszeres vizsgálatok hivatottak, melyek azelőtt ki tudnak mutatni kezelendő zöldhályogra jellemző eltéréseket, mielőtt a páciens ezt bármilyen formában észrevenné. Javasolnám a szemnyomás újbóli megmérését néhány hét múlva, és amennyiben az hasonló értéket mutat, felmerül a fentiek figyelembe vétele mellett a biztonság kedvéért ezen speciális műszeres vizsgálatok elvégzése is.
Tisztelt Főorvos Úr!
Egerből keresem Önt. 1996-tól ismert glaukómás megbetegedésem van, mind két szememben. Három szemműtéten estem át ezidáig (szemnyomás csökkentés) Rendszeresen járok szemészeti vizsgálatokra , de a gyógyszeres kezelések mellett (Simbrinza és XALATÁN) is romlik a látóterem és instabil a szemnyomásom. Időközben szürkehályogot is diagnosztizáltak mindkét szememen. Lehetne e normál tartományba rendezni a szemnyomásomat és a további látásromlást minimalizálni, illetve lehet e esetemben szürkehályog műtétet végezni? Milyen protokollja van a műtétnek.
Tisztelettel várom válaszát.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Iatván,
A zöldhályognak (glaucomának) számos típusa van, azonban a szemcseppek mellett romló látótér és az instabil szemnyomás esetén a legtöbb típusú zöldhályognál lézeres, illetve műtéti megoldásokat javaslunk, melyek esetleges ismétlése sem kizárt. Mivel Önnél már volt ilyen típusú műtét, vizsgálat nélkül nehéz további döntést hozni. Emellett viszont ma már bizonyítottá vált, hogy egyes zöldhályog típusok esetén önmagában a szemlencse műtétje (a szürkehályog eltávolítása, de akár a tiszta lencse cseréje is) jelentősen képes csökkenteni a szemnyomást, valamint a zöldhályog okozta károsodás további előrehaladását. Ezért javasolnék egy teljeskörű szemészeti vizsgálatot a műtéti indikáció meghatározására. Amennyiben valóban szürkehályogműtétre lesz szükség, az Központunkban is elvégezhető, a részletekről az operatőr fogja tájékoztatni.
Melyik csomagot válasszam ha terhességi diabétesz miatt kellene olyan szem vizsgálat,hogy csak császármetszés jöhet szóba?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Kitti,
A szemészeti alapvizsgálati csomagban minden szükséges vizsgálat benne van a leírt kérdés eldöntéséhez.
Üdvözlöm!
A szemhéjamon,közvetlenül a szempillámnál a belső szemzugomnál van egy bors nagyságú fibroma…
Azt már tudom,hogy ki kell metszeni onnan…
Érdekelne ennek a folyamata,illetve nagyon alacsony a fájdalom küszöböm,érdekelne,hogy mennyire fájhat ennek a kimetszése a szemhéjról?
Köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Viág,
Az ilyen kisméretű elváltozásokat helyi érzéstelenítésben szokás eltávolítani, ami ezekben az esetekben egy igen apró tűvel az operált területre beadott Lidocain injekciót jelent, mely csípő-égő érzést okozhat pár másodpercig. Az elváltozást ezután apró, kifejezetten szemészeti célra fejlesztett eszközök segítségével távolítjuk el, fájdalom nem szokott lenni. Esetlegesen minimális kellemetlenséget okozó húzás/feszítés előfordulhat a műtét alatt, de betegeink még alacsony fájdalomküszöb mellett sem panaszkodnak ezekre az enyhe érzésekre.