Szemész, gyermekszemész főorvos
RENDELÉSI IDŐ:
Hétfő: 8.00-12.00
Kedd: 8:00-18:00
Szerda: 08.00-10.00
Megnevezés | Ár | Időpontok |
---|
Bizonyos esetekben a vizsgálatok túlléphetik az előre meghatározott időkeretet, melyért szíves elnézésüket kérjük!
Amennyiben Ön diabétesz (cukorbetegség) miatt érkezik ellenőrző szemészeti vizsgálatra, akkor vizsgálat részeként szükség lesz pupillatágításra is.
Ennek következménye, hogy néhány óráig homályos a látása, ezáltal nem biztonságos az autóvezetés.
Kérjük, hogy vagy kísérővel vagy tömegközlekedéssel érkezzen a rendelőnkbe.
A legfontosabb a szem védelme, kímélete és már a legkisebb elváltozás esetén /mely akár a szemet, akár a látást érinti/ érdemes szakorvoshoz fordulni.
A kérdések moderálás után jelenek meg az oldalon. (Csak a kersztnevet tüntetjük fel az anomitás megőrzése miatt.)
Tisztelt Doktor Úr!
2-3 hónapja a jobb szemöldököm belső része kicsit megduzzadt, érintésre fájdalmas, a látásom a jobb szememre azóta homályosabb, a pislogás néha fáj. Előfordul fejfájás a jobb oldalon, abban az esetben, ha véletlenül megnyomom azon a részen a szemöldököm erősebben. Nem történt semmilyen baleset, ami ezt okozhatja. Szemészetre érdemes fordulnom vagy más szakorvoshoz?
Előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztel Réka,
Igen, a szemöldöktáji problémák szemészeti szakvizsgálatot is igényelnek. A szemöldöktáji fájdalmas duzzanat hátterében leggyakrabban egy körülírt gyulladásos eltérést találunk, azonban az Ön esetében tapasztalt homályosabb látás és a fejfájás egyidejű jelenléte nagy valószínűséggel nem erre utal. Egyoldali ilyen jellegű panaszokat arc-melléküreg probléma, vagy övsömör is okozhatja, de előszobája lehet speciális fejfájás-típusoknak is. Amennyiben a szemészeti vizsgálat kizárja a tünetek szemészeti hátterét, további kivizsgálás lesz javasolt elsősorban fül-orr-gégészeti, illetve ideggyógyászati irányban.
Kötőhártya gyulladás esetén milyen kezelést javasol.
Életkorom: 67 év
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Katalin,
A kötőhártyagyulladásnak számos oka lehetséges. Először szemészeti szakvizsgálattal tisztázni kell, hogy baktérium, vagy vírus okozta akut kötőhártyagyulladás okozza panaszait, mely esetekben antibiotikum és/vagy szteroidtartalmú szemcseppekre lehet szükség. Megkülönböztetett figyelem szükséges kontaktlencsehordás mellett kialakuló gyulladt szem esetén. Kevesebb, de zavaró gyulladásos tünetet okozó, idültté vált kötőhártyagyulladás esetén tartós bakteriális átfertőzés is lehetséges, de igen gyakori a száraz szem okozta steril, tartósan fennálló tüneteket okozó gyulladás is. Ez utóbbi esetekben műkönnyek használatával tudjuk enyhíteni a panaszokat.
A bal szememben fekete foltok jelenek meg pislogásnál és úszkál is. Kérem, ha felvilágosítást kaphatnék. Megköszönöm.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Judit,
A fekete, sokszor sötétes úszkáló foltok, homályok megjelenése gyakran megfigyelt és panaszolt szemészeti tünet. Leggyakrabban a szemünk belsejét kitöltő kocsonyás anyagnak, az üvegtestnek a természetes elváltozása, állapotának megváltozása okozza. Az életkorunk előrehaladtával ez az üvegtesti állomány elválik a látóhártyától, illetve ebben a korábban egységes szerkezetű üvegtestben elfolyósodó apró területek jelennek meg, melyek árnyékot vetve a látóhártyára úszkáló homályokat, foltokat okoznak, sokan úgy észlelik, mintha muslicák, legyek repkednének a szemük előtt. Önmagában ez egy ártalmatlan dolog, hozzá kell szokni a jelenlétükhöz.
Abban az esetben azonban, ha ezek a foltok, homályok hirtelen jelennek meg, jelentős a számuk, és/vagy a látás homályossá válik, füstszerű köd jelenik meg, vagy villámlátás, szikralátás észlelhető, illetve leromlik a látás, szemész szakorvosi vizsgálat indokolt. A vizsgálatra azért van ilyenkor szükség, mert előfordulhat, hogy a látóhártyához tapadt üvegtesti állomány leválása a látóhártyáról ez utóbbi szakadását idézi elő, mely komolyabb szemészeti problémát okozhat.
Tisztelt Doktor Úr!
A medinac nevű gyógyszer mellékhatásaként szaruhártya gyulladás alakult ki! Több, mint 1 évig szedtem a gyógyszert, mire kiderült ez okozhatja az újra és újra kialakult gyulladást a szememen, több vizsgálaton sem találtak autoimmun betegségre utaló jelet. A gyógyszert 2 és fél hónapja hagytam abba, viszont még mindig homályos a látásom! Mikorra fogok újra úgy
látni, mint azelőtt?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Zsanett,
A Medinac kapszula betegtájékoztatójában valóban szerepel a szaruhártya gyulladás is, mint nagyon ritka mellékhatás, azonban a tájékoztató szerint „homályos látás, eltorzult látás és homályos szemfelszín (szaruhártyahomály, szürkehályog)” is lehetséges a gyógyszer szedésével összefüggésben. A panaszként leírt homályos látás ezért nagyon kevés információ, így mindenképpen vizsgálatot javasolnék. Egy szakvizsgálat során kiderül, hogy mi okozza a homályos látást, és hogy lehetséges-e kezelni azt és visszaállítani a korábbi látóélességet.
Kedves Főorvos Úr!
Néhány hete a jobb szememen hártyaszerű érzésem van, mintha váladékdarabok lennének rajta. Bármikor a nap folyamán előjön, akár ébredés után is, nehezen múlik el. Olyankor pislognom kell, de egyáltalán nem váladékozik, nem szúr, nem ég, az erek erősen látszódnak és azt érzem hogy valami van a szememen. Zavar a látásban. Számítógépes munkát végzek és évente járok optikushoz, olvasáshoz, munkához használok szemüveget.
Kíváncsian várom válaszát. Köszönettel.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Bernadett,
A leírt panaszok hátterében nagy valószínűséggel a szemet kívülről borító kötőhártya bakteriális gyulladása okozhatja, bár ritkább gyulladás-típusok is okozhatnak a leírthoz hasonló eltéréseket. A bakteriális gyulladásoknál váladék keletkezik, mely a szemfelszínen úszkálva átmenetileg zavarhatja a látást. Amennyiben a váladékot eltávolítjuk, emellett a gyulladást szemcseppekkel kezeljük, a panaszok jellemzően elmúlnak. Javasolt szakorvosi vizsgálat, mely kideríti a gyulladás pontos típusát és okát esetlegesen a szemfelszínről vett minta tenyésztéses vizsgálata alapján.
Kedves Doktor Úr!
42 éves vagyok, és epiretinális membránt diagnosztizáltak mindkét szememen. Szeretném megkérdezni, hogy ennek az eltávolítása milyen műtéti kockázattal jár, mennyire számít ez rutin műtétnek? A BNO kód alapján sárgafolt és hátsó pólus sorvadás áll az eeszt dokumentumtárban diagnózisként. Fentiek alapján kell tartanom a makula degenerációtól is, vagy ez a kód érvényes az ERM-re is? Mit tehetnék a szemem egészségéért? Van valamilyen vitamin, vagy bármilyen készítmény, ami esetleg segíthet rajtam? A szemfenéki meszesedés megállítható valahogyan?
A pupillatágításos vizsgálat óta, két hete van egy olyan panaszom, hogy amikor becsukom a szemem, ugyanazon a helyen, a bal szemem aljában látok egy foltot és csíkot, mint amikor fénybe néztem előtte. Ezt vajon mi okozhatja? Türelmesen vártam, hogy elmúlik, de csak halványodott, illetve már nem minden pislogásnál tűnik fel.
A szemvizsgálatot megelőzően 1 hónappal kb 2 másodpercig belenéztem a napba. Ha a vizsgálat más eltérést nem mutatott, az ERM pedig a doktornő szerint már 10-15 éve alakulhatott ki, akkor ugye a napbanézés valószínűleg nem okozhatott kárt a szememben?
Nagyon megköszönöm, ha válaszol, lelkileg eléggé megvisel most ez az egész.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Nikoletta,
Az epiretinális membrán a látóhártyára rákapaszkodott celofánszerű hártya, mely idővel képes zsugorodni, így következményesen a látást rontani, torzítani. Műtétre akkor van szükség, ha igazolható a membrán okozta előrehaladó látásromlás. A műtét önmagában egy jól elvégezhető műtét, de semmiképpen nem nevezném ezt sem rutinműtétnek. Mint a legtöbb szemészeti beavatkozásnál, sérülhetnek a műtéti terület körüli szövetek (jelen esetben a látóhártya), vérzés keletkezhet, és gyulladásos, vizenyős szövődmények is ismertek, ezekről a műtétet végző orvos fogja felvilágosítani. Ezek mellett azonban, főleg ilyen fiatal korban, ERM által igazoltan romló látás esetén időben, leginkább a minél hamarabb elvégzett műtét jobb eredményekkel járhat. A BNO kód valóban mást ír, de ennek csak technikai oka van: nincs a BNO könyvben epiretinális membránhoz való speciális kód, ezért szoktuk a fentit használni, de itt nem makuladegenerációról van szó.
A membrán növekedését, zsugorodási hajlamát nem lehet csökkenteni semmilyen készítménnyel.
A 2 héttel ezelőtti pupillatágítás a leírt panaszokat nem magyarázza, talán üvegtesti homályok lehetnek a hátterében. A közvetlenül napba nézés önmagában is tud okozni látóhártyakárosodás, amit legtöbbször napfogyatkozásnál látunk. A leírtak alapján ilyen károsodást nem szenvedett.
Tisztelet doktor úr!
Szemfájdalommal mentem orvoshoz, ahol semmilyen eltérést nem állapítottak meg. Pupillatágításos réslámpás vizsgálat történt. A szemnyomás az érintett szemen 20 volt.
Szeretném megkérdezni hogy nem gond e ez a 20-as érték, menjek e tovább, más vizsgálatra, illetve, hogy a réslámpás vizsgálattal látták e volna, ha kezdődő zöldhályogom van.
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Krisztina,
A szem belnyomása viszonylag széles tartományon belül fogadható el és mindenkinél egyéni, hogy milyen szemnyomásérték okoz hosszútávon problémát. A 20 Hgmm-es szemnyomás ennek a normálisnak tekintett tartománynak valóban a felső határán van, azonban a szemnyomás értékelését a mérés technikája, a mérés napon belüli időpontja, valamint a páciens életkora is befolyásolja számos egyéb tényező mellett. Réslámpás vizsgálattal legtöbbször nem látható egy kialakulóban lévő, kezdődő zöldhályog. Az esetlegesen meglévő, kezdődő zöldhályog igazolására speciális műszeres vizsgálatok hivatottak, melyek azelőtt ki tudnak mutatni kezelendő zöldhályogra jellemző eltéréseket, mielőtt a páciens ezt bármilyen formában észrevenné. Javasolnám a szemnyomás újbóli megmérését néhány hét múlva, és amennyiben az hasonló értéket mutat, felmerül a fentiek figyelembe vétele mellett a biztonság kedvéért ezen speciális műszeres vizsgálatok elvégzése is.
Tisztelt Főorvos Úr!
Egerből keresem Önt. 1996-tól ismert glaukómás megbetegedésem van, mind két szememben. Három szemműtéten estem át ezidáig (szemnyomás csökkentés) Rendszeresen járok szemészeti vizsgálatokra , de a gyógyszeres kezelések mellett (Simbrinza és XALATÁN) is romlik a látóterem és instabil a szemnyomásom. Időközben szürkehályogot is diagnosztizáltak mindkét szememen. Lehetne e normál tartományba rendezni a szemnyomásomat és a további látásromlást minimalizálni, illetve lehet e esetemben szürkehályog műtétet végezni? Milyen protokollja van a műtétnek.
Tisztelettel várom válaszát.
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Iatván,
A zöldhályognak (glaucomának) számos típusa van, azonban a szemcseppek mellett romló látótér és az instabil szemnyomás esetén a legtöbb típusú zöldhályognál lézeres, illetve műtéti megoldásokat javaslunk, melyek esetleges ismétlése sem kizárt. Mivel Önnél már volt ilyen típusú műtét, vizsgálat nélkül nehéz további döntést hozni. Emellett viszont ma már bizonyítottá vált, hogy egyes zöldhályog típusok esetén önmagában a szemlencse műtétje (a szürkehályog eltávolítása, de akár a tiszta lencse cseréje is) jelentősen képes csökkenteni a szemnyomást, valamint a zöldhályog okozta károsodás további előrehaladását. Ezért javasolnék egy teljeskörű szemészeti vizsgálatot a műtéti indikáció meghatározására. Amennyiben valóban szürkehályogműtétre lesz szükség, az Központunkban is elvégezhető, a részletekről az operatőr fogja tájékoztatni.
Melyik csomagot válasszam ha terhességi diabétesz miatt kellene olyan szem vizsgálat,hogy csak császármetszés jöhet szóba?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Kitti,
A szemészeti alapvizsgálati csomagban minden szükséges vizsgálat benne van a leírt kérdés eldöntéséhez.
Üdvözlöm!
A szemhéjamon,közvetlenül a szempillámnál a belső szemzugomnál van egy bors nagyságú fibroma…
Azt már tudom,hogy ki kell metszeni onnan…
Érdekelne ennek a folyamata,illetve nagyon alacsony a fájdalom küszöböm,érdekelne,hogy mennyire fájhat ennek a kimetszése a szemhéjról?
Köszönöm!
Dr. Német Gábor válasza:
Tisztelt Viág,
Az ilyen kisméretű elváltozásokat helyi érzéstelenítésben szokás eltávolítani, ami ezekben az esetekben egy igen apró tűvel az operált területre beadott Lidocain injekciót jelent, mely csípő-égő érzést okozhat pár másodpercig. Az elváltozást ezután apró, kifejezetten szemészeti célra fejlesztett eszközök segítségével távolítjuk el, fájdalom nem szokott lenni. Esetlegesen minimális kellemetlenséget okozó húzás/feszítés előfordulhat a műtét alatt, de betegeink még alacsony fájdalomküszöb mellett sem panaszkodnak ezekre az enyhe érzésekre.
MIT ÉRTÜNK ÁLTALÁNOS LABORVIZSGÁLATON?
Az egészségügyben elterjedt szóhasználat – általános laborvizsgálat – nem mindenki számára egyértelmű. Szeretnénk az alábbiakban pár mondatban érthetőbbé tenni mindenki számára, hogy mit is jelentenek az egyszerűbb laborvizsgálatok. Az általános labor egy olyan átfogó vér-, és vizeletvizsgálat, mely szerveinkről ad/adhat felvilágosítást.
MÁJFUNKCIÓ:
Mit mutat?
Májfunkciós vizsgálatok esetén vérfertőzések (hepatitis, mononucle-osis, stb.), gyógyszer vagy alkohol okozta májkárosodás, daganatos betegség mutatható ki.
Máj feladata
A máj szerepet játszik a méregtelenítésben, szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében. A májsejtek jól regenerálódnak, de ha sokáig fennáll a májkárosító hatás, a folyamat vissza-fordíthatatlanná válik.
VESEFUNKCIÓ:
Vese feladata:
A vesék feladata elsősorban a só- és vízháztartás illetve az anyag-cserefolyamatok szabályozása, továbbá a vizelet előállítása. A vese-funkció vizsgálata során a mért értékek egymáshoz való vIszonyát kell nézni. Súlyos vesekárosodásnál többszörösére emelkedhet a Karbamid és Kreatinin értéke, de a Karbamid szintje lehet magasabb túlzott fehérje bevitel vagy gyomorvérzés esetén is.
ZSÍRANYAGCSERE:
Mit mutat?
Ezek a klasszikus vérzsírok, amelyeket mérni szoktunk egy általános labor alkalmával. Mindenki számára ismert, hogy a magas vérzsírok rizikófaktorai a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek.
A Koleszterin értéke általában örökölhető, míg a Trigliceridet jelentősen befolyásolja az étrendünk.
A HDL koleszterin a köznyelvben a jó vagy az ún. “védő“ koleszterin, melynek értéke ha magasabb, az esély a fent említett betegségek kialakulására kisebb lesz. Az LDL avagy a “rossz“ koleszterin lerakódhat az erek falára, ún. plakkokat létrehozva ezáltal, melyek az érszűkületért felelősek. Ilyen állapotban jóval nagyobb az esélye egy infarktusnak vagy agyvérzésnek.
Léteznek speciális vizsgálatok, melyekkel pontosabban meg tudjuk határozni a betegségek kockázatát, ezek azonban nem tartoznak a klasszikus TB-s ellátáshoz.
Ilyen vizsgálat példul a Lipoprotein öröklött rizikófaktor értékének kimutatása, mely az előzőekkel szemben étkezéssel nem befolyásolható és szerepet játszik a szívinfarktus és a koronária betegségek kialakulásában.
VÉRCUKOR: Mind alacsony, mind magas értéke komoly tüneteket okozhat.
HUGYSAV
Mit mutat?
Purin vegyületek lebontásából származó végtermék. A purin vegyületek a táplálékkal fehérje formájában jutnak az emésztőrendszerbe. Az emésztés folyamata során a bekerült fehérje nagy része húgysavvá alakul és a keringésbe kerül. Így például aki sok húst eszik, annál magasabb a purin szintje a vérben. Túlzott alkoholfogyasztás esetén is magasabb lehet az eredmény. Ennek oka, hogy az alkohol gátolja a húgysav szintézist, így azok kristályok formájában lerakódnak az ízületekben és fájdalmassá teszik azokat.
Ugyanez a helyzet a köszvény betegségben szenvedőknél is. Ezen kívül bizonyos szövetszéteséseknél, vérképzőrendszeri betegségekben, ólommérgezésben is emelkedhet. A húgysav felhalmozódhat a vesékben és vesekövet is okozhat.
SÜLLYEDÉS
Mit mutat?
Valamikor igen kedvelt vizsgálat volt a gyulladások, fertőzések kimutatására. Manapság azonban sokkal specifikusabb vizsgálatok vannak erre a célra, például:
CRP, melynek előnye, hogy csak a fennállló gyulladás esetén emelkedett. Abban a pillanatban, hogy megszűnt a probléma, visszahúzódik normál szintre. Ezzel szemben a süllyedés akár hónapokig is eltérést mutathat, holott az már rég nem indokolt. Mivel értéke számtalan betegségben lehet magasabb, nem tekinthető specifikus vizsgálatnak. Előnye azonban, hogy CRP-nél egyszerűbben, olcsóbban meghatározható.
FEHÉRVÉRSEJT:
Mit mutat?
az immunrendszer sejtjei, amelyek megvédik a testünket a fertőző betegségektől és az idegen anyagoktól. A fehérvérsejtek az egész testben megtalálhatók a vérben és a nyirokrendszerben is.
Szintje emelkedik:
Szintje csökken:
Különböző fehérvérsejtek vannak, melyek százalékos eloszlása a fehérvésejt számmal együtt értékelve akár kész diagnózissal is szolgálhat az orvosnak. A fehérvérsejtek csoportjába tartoznak a
VÖRÖSVÉRSEJTEK és paramétereik:
Mit mutat?
A képzésüket stimuláló hormon az eritropoetin, mely a vesében termelődik, így vesekárosodásnál szinte törvényszerű a vörösvérsejtek csökkenése. Ezáltal akár súlyos vérszegénység is kialakulhat.
Számuk:
A vörösvértestek szállítják az oxigént és szerepük van a széndioxid szállításában is.
Emelkedett értéke
Hemoglobin: A hemoglobin a vér festékanyaga, mely a vörös vértestekben található. Az oxigén a vérben a hemoglobinhoz kapcsolódva szállítódik a tüdőből a szövetek felé.
Mit mutat?
A vizsgálat a hemoglobin mennyiségét méri a vérben.
Ha alacsony a hemoglobin szint:
legtöbbször vérszegénység, a csökkent vörösvértestszám következménye, melynek hátterében általában vérvesztés, vashiány, B12-vitamin, illetve folsav hiánya áll.
Ha a hemoglobinszint emelkedett:
lehet olyan állapotokban, mely a vörösvértestek koncentrációjának emelkedésével jár:
Hematokrit:
Mit mutat?
A hematokrit érték a vérben lévő szilárd véralkotók (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) aránya.
Trombocita:
Mit mutat?
A vérlemezkék a véralvadásban játszanak szerepet, a vérben keringve az érfal sérülése esetén összecsapódnak és betömik az érfalon kialakuló hámhiányt. Számuk csökkenése vérszegénységhez vezet.
Vas:
Mit mutat?
A vas a vér oxigénszállító fehérjéjének, a hemoglobinnak fontos alkotóeleme. Vashiány esetében vérszegénység alakul ki, a vér oxigénszállítási kapacitása csökken, mivel a vörösvértestek hemoglobin-tartalma és mérete kisebb a normálisnál.
A vérszegénység tünetei:
A vas lerakódik a máj és lép sejtjeiben és bár a lerakódások aránylag ártalmatlanok, hosszú idő után a máj- és szívizom károsodásához vezethetnek.
TELJES VIZELETVIZSGÁLAT:
Mit mutat?
Rutinszerű vizsgálat fertőzés, anyagcsere rendellenesség, vesebetegség felismerésére. Szerepel a kimutatásban:
ANDROSZTENDION
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 7-3.1 ng/ml
Mit mutat: Az androsztendion egy szteroid hormon. Klinikai jelentőségét adja az a tény, hogy gyakran emelkedik kóros szőrnövekedés (hirzutiZmus) és elférfiasodás (virilizmus) esetében.
dHEAS (dehydroepiandrosterone Sulfate)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 35-430 ug/dl
Mit mutat: Egy mellékvese szteroid, gyenge androgén. Fontos szerepet játszik nőkben az abnormális szőrnövekedésben (hirzutizmus) és kopaszságban (alopecia), az akne, zsíros haj, vastag bőr kialakulásában. Nőknél a magas szint általában magas insulin és magas tesztoszteron szintet eredményez. Férfiaknál a csontok minőségét és a li-bidót befolyásolja.
Inzulin (éhgyomori)
Mikor kell levenni: 8-16 óra éhezés után
Normál értéke: <30 mIU/ml
Mit mutat: A normális szint önmagában nem informatív. Az 10-13 közötti érték enyhe inzulinrezisztencia jele, 13 fölött súlyosabb inzulin rezisztenciára utal. (PCO-s betegek)
Estradiol (ösztradiol) (E2)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 25-75 pg/ml
Mit mutat: Az alsó értékek jobb stimulálhatóságot jeleznek. Abnormálisan magas szintek a 3. napon funkcionális cystára, vagy kimerülő petefészekre utalnak.
FSH (Follikulus Stimuláló Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 3-20 mIU/ml
Mit mutat: Az FSH az ovárium stimulálhatóságát mutatja. Általában 6 alatt kiváló, 6-9 jó, 9-10 még megfelelő, 10-13 nehezen stimulálható, 13+ nagyon nehezen stimulál-ható. A PCO-s betegek kivizsgálásakor az FSH/LH arányt is nézik. Ez az arány nor-málisan kb. 1:1, ha az LH értéke magasabb, a PCO diagnózisa valószínű.
free T3 (Szabad Triiodothyronine)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 1.4-4.4 pg/ml
Mit mutat: Néha a beteg pajzsmirigy nagyon sok T3-at termel, de normális mennyiségű T4-et. Éppen ezért a pajzsmirigy működésének alapos vizsgálatához hozzátartozik mindkét hormon szintjének mérése.
free T4 (Szabad Thyroxine)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 8-2 ng/dl
Mit mutat: Alacsony szintje pajzsmirigy-betegségre utal vagy az agyalapi mirigy betegségére, amennyiben az nem termel elég TSH-t a megfelelő T4 szint eléréséhez.
17 OH progeszteron (17 hidroxiprogeszteron)
Mikor kell levenni: ciklus 21. napján
Normál értéke: 20-100 ng/dl vagy 0,4-3,4 nmol/l
Mit mutat: a 21. napon előkészíti a méh nyálkahártyáját a petesejt beágyazódásához, részt vesz a terhesség fenntartásában is.
A ciklus közepén a csúcs 100-250 ng/dl, lutealis fázisban 100-500 ng/dl Túlzott serdülőkori szőrösödés, androgén termelő daganatok, növekedési zavarok, pubertas praecox, adrenális hiperplázia (CAH szűrése)
Kortizol
Mikor kell levenni:
Normál értéke: 83-414 nmol/l
Mit mutat: A kortizol egy szteroid hormon, amit az emberi szervezet a mellékvesékből bocsát ki. Stressz hormonként is nevezik. Tartós leterheltség, folytonos stressz hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a
Kortizol hiány tünetei:
Nők esetében a Kortizol hiány a teherbeesés elmaradásához is vezethet.
LH (Luteinizáló Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: < 7 mIU/ml
Mit mutat: A normális LH szint nagyjából azonos az FSH-val. Ha az LH magasabb, mint az FSH, az PCO-ra utalhat.
Prolaktin
Mikor kell levenni: ciklus 3. és 21. napján
Normál értéke: < 24 ng/ml
Mit mutat: Az emelkedett prolaktin szint gátolja az ovulációt. A magas prolaktin szint hipofízis tumor veszélye miatt további kivizsgálást igényel. A PCO-s betegek egy részében is észlelhető hyperprolactinaemia.
Progeszteron (P4)
Mikor kell levenni: ciklus 3. és 21. napján
Normál értéke: < 1.5 ng/ml és ovuláció után 7 nappal, a ciklus 21-24. napján.
Mit mutat: A „tüszőérés fázisának” szintje. Emelkedett érték esetén a teherbeesés valószínűsége csökken. A progeszteron-vizsgálat az ovuláció meglétét bizonyítja.
rT3 (reverz T3)
Mikor kell levenni: free T3-mal együtt
Normál értéke: 0,15 – 0,50 nmol/l
Mit mutat: A rT3 anyagcsere szempontból inaktív hormon, de megvan az a képessége, hogy kötődik a T3 felvevő receptorokhoz. Ennek a reakciónak a következménye, hogy a T3 nem jut be a sejtekbe. Így az aktív hormon (T3) nélkül a sejtekben hiányállapot alakul ki. Ennek következtében pajzsmirigy alulműködési tünetek jelentkeznek.
SHBg (Sex Hormone Binding globulin)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 18-114 nmol/l
Mit mutat: Emelkedett szintje a férfi nemi hormonok emelkedésére utalhat.
free Testosterone (szabad tesztoszteron)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 7-3.6 pg/ml
Mit mutat: Ha egy nő szervezete túl sok tesztoszteront termel, akkor az átlagoshoz képest erősebb lehet a testszőrzete, szabálytalan lehet vagy hiányozhat a men-struációs ciklusa, és meddőség is előfordulhat nála.
TSH (Pajzsmirigy Serkentő Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 0,3-4,2 mU/l
Mit mutat: A normális középérték a legtöbb laborban 1,7. Magas TSH alacsony vagy normális T4 szinttel kombinálva pajzsmirigy alulműködésre utal, ami befolyásolja a termékenységet.
Totál tesztoszteron
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 6-86 ng/dl
Mit mutat: A tesztoszteront a mellékvesék és a petefészkek termelik. 50 fölötti értéket a legtöbben már emelkedettnek tartanak.
Hétfő – Péntek: 07:45-08:00
(pénteken levett eredményekről, szombat 12.00-ig, vasárnap 12.00-ig nem érkezik meg az eredmény, akkor az info@erzsebetfurdo.hu e-mail címen érdeklődhet és információt kérhet.)
Délutáni időpontjainkról telefonon, illetve az online időpont foglalási felületen kaphat bővebb információt!
Kérésre kiszállási díj ellenében a helyszínen is tudunk szűrést biztosítani!
Információ Kérés munkanapokon 8-16 óra között: +36 20/410-6602
16 óra után 20:30-ig érdeklődni a 46 200 275 telefonszámon lehetséges.
Szűrés helyszíne
Fizetési feltételek
Fizetési lehetőségek
Szűrésre való jelentkezés
Beleegyező nyilatkozat letölthető itt: https://www.erzsebetfurdo.hu/wp-content/uploads/EF-Hozzajarulo-nyilatkozat-03.10..docx
Céges vagy csoportos szűrés esetén
Áraink
Szolgáltatás | Bruttó ár |
PCR szűrés /fő | 19.500 Ft |
Idegen nyelvű lelet /db | angol (GBR), német (DEU)/ Díjmentes |
ÁRAK BRUTTÓ ÁRAK, MELYEK 0% ÁFA-T TARTALMAZNAK.
A vizsgálat előtt 2-3 órával (PCR esetében):
Mintavétel módja
Eredmény
Ha valaki a napokban belázasodott, gyengének, fáradtnak érzi magát, A PCR vizsgálat a javasolt. A vizsgálatot orr illetve garagt váladékból végezzük! Az eredményt 24/48 órán belül kapja meg!
PCR teszt(RT-PCR): Magát a SARS-CoV2 vírus meglétét mutatja ki. A TESZT AZ AKTÍV FERTŐZÖTTSÉG KIMUTATÁSÁRA ALKALMAZHATÓ! A teszt NEM ALKALMAS egy már esetlegesen lezajlott Covid-19 fertőzés kimutatására!