Az egészséges emberi láb álláskor három ponton támaszkodik a talajra: az I. és V. metatarsus fejecsén és a sarokcsonton. Ezen fő pontok között, az építészetben ismert, feszítőszerkezethez hasonló ívek feszülnek ki.
Az optikai barográfia cégünk bejegyzett szabadalma. Mindenki ismeri azt a jelenséget, amikor orrunkat az ablaküveghez szorítjuk, az üveg másik oldalán jellegzetes ábra látható a nyomott területen. Ez a rajzolat arányos a nyomással, ami létrehozta. Ebben az esetben az orrcsúcson látható a kifejezettebb, kifelé haladva pedig a kevésbé nyomott részek.Ezt a jelenséget már régen leírta a tudomány, de gyakorlati alkalmazására csak most került sor.
A támaszkodási felületeket vizsgálva azt látjuk, hogy a sarokcsont és az első középcsont fejecsének nyoma erősebb, mint az ötödik középcsonté. Ezt a teher eloszlása, a súlypont helyzete okozza. A legjobban nyomott terület a test súlyát képviselő úgynevezett súlyvonal. Így a súlyvonal még egészséges, ép láb esetén is – eleve a sarokcsont belső szélén halad át, növelve a láb belső (medialis) részének terhelését. A hosszboltozat belső ívére jutó erő igen nagy, a szalagrendszer is csak rugalmassága határáig képes fenntartani a boltozatot. A súlyvonal álláskor (statikus helyzet ) különböző módon oszlik el, de járáskor (dinamikus helyzet) jellegzetes vonalban halad előre. A súlyvonal lefutása egészséges láb esetén A sarok közepe – a láb külső széle – a lábközépcsontok bázisa, itt befelé fordul – kb. 75 %-a az erőnek az I.-es, 25 %-a az V. lábközépcsont fejecséig jut el, ahol megtámaszkodik vagy ellöki a lábat a talajtól.
A járás alatt felvett podoszkópos képsorozatot elemezve megállapíthatjuk, hogy a statikus nyomásponti kép a lépés fázisaiban keletkező dinamikus nyomásponti képek mozaikjából, és csak abból tevődik össze. Ezért a statikus képből következtethetünk a dinamikus komponensekre.
A nyomásponti képen tanulmányozzuk a statikai rendellenességek következtében kialakult kóros nyomásponti alakzatokat. Meghatározzuk a súlyvonal lefutásának irányát (nyomvonal) a fő nyomáspontok összekötésével, majd összehasonlítjuk a normálisnak tekintett iránnyal. Bokasüllyedés, lúdtalp esetén pl. a nyomvonal a belső oldal felé tolódik, harántboltozatsüllyedés esetén nem az öregujj felé, hanem a II. ujj felé halad stb.
Adatlap felvétele A talpvizsgálat az adatlap felvételével kezdődik. Láthatóak azok az adatok, melyeket mindenképpen ki kell tölteni ahhoz, hogy a vizsgálatot folytathassuk. 2.) A kép rögzítése A páciens mezítelen talppal áll fel a dobogóra. A dobogón levő üveg teherbírása bevizsgáltan 500 kg, tehát nem kell aggódni, hogy beszakad. 3.) A felvétel fekete-fehérben készül el, hiszen nem a színekre, hanem a nyomott területek különböző „fényességére” (brightness) vagyunk kíváncsiak. A program kétféle módon is kiszínezi a fekete-fehér képet, hogy jól értelmezhetőek legyenek az izobár, azaz azonos mértékben nyomott területek. A digitális felvétel 3D formában is megjeleníthető, a tér 3 irányában elforgatható.
A számítógépes talpfelvétel kb. 5-10 percet vesz igénybe. A rögzített nyomáskép alapján a statikai elváltozásokat tudjuk elmondani (mint pl. harántboltozat-süllyedés, lúdtalp, bokabedőlés, stb.). Maga a talpvizsgálat központunkban ingyenes. Talpvizsgálatra külön időpont egyeztetés szükséges.Amennyiben talpbetétet szeretne valaki rendelni, akkor ezek után megbeszéljük a fájdalmas területeket és ezek után meghatározzuk a talpbetét hosszát és szélességét, hogy milyen alapra készüljön a talpbetét. Itt felmerülhet rögtön egy kérdés, hogy akkor „ezt más cipőben nem tudom hordani?” Ilyenkor mérlegelni kell, hogy melyik cipőt vagy milyen típusú cipőt hord leggyakrabban. Akik telefonon érdeklődnek, azoknak elmondjuk, hogy olyan cipőt hozzon magával, amit leggyakrabban hord. És ha olyan fazonú, méretű cipői vannak, akkor a talpbetét ki-be tehető egyik cipőből a másikba.Cukorbetegek részére sajnos nem tudjuk vállalni az egyedi talpbetét készítését. Cukorbetegség esetén gyakran előfordul ún. neuropátia, ami egy tünetegyüttes és ilyenkor elsősorban a kis erek károsodnak, ami fájdalomérzés kiesést is okozhat. Ilyenkor fennállhat a veszély, hogy ha esetleg a betét bőrkeményedést okozna a talpon, akkor későn venné észre a beteg, amikor már kisebesedik, legrosszabb esetben fekély alakulhatna ki. Még egy infó! A talpbetét hordását „csak” iskoláskortól ajánljuk. Mi azt az elvet valljuk, hogy a korán elkezdett talpbetét hordásával csak ellustítanánk a „lábacskájukat”. Ebben a korban erősödnek meg a talpi szalagok, izmok, amik felelősek a boltozatok fenntartásában. Ebben az időszakban – az általunk is forgalmazott – szupinált sarkú cipő hordását, illetve talptornát javasolunk.
Kétfajta alaptípusú betétet gyártunk: bőrt és polifoamot. A bőr betét természetes anyagokból készül. Az alaplap préselt kéregalapanyag, a betétet felépítő modulok gumiból készülnek és a fedőréteg krómcserzett sertésbőr. Leginkább az a vásárló rendeli, aki vékonyabbat szeretne, ill. nem izzadékony a lába. A polifoam pedig egy puha, szintetikus anyag, ami könnyen tisztítható (egy szappanos nedves szivaccsal), és azoknak szoktuk ajánlani, akiknek izzadékony a lába, ill. sportoláshoz is ez ajánlott. A fent említetteken kívül két speciálisnak nevezhető betét típus is választható: a biobőr és a noene anyag.Biobőr tulajdonságai:A biobőrrel fedett betét alapja ugyanaz, mint a „normál” bőrbetété, préselt kéregalapanyag. Az eltérés a fedőanyagban van. Itt kiemelkedő minőségű, tisztán növényi cserzésű marhabőrt használunk. Krómot nem használtak fel a cserzés során (Bime). Vastagsága 0,8-1 mm között van, színe natúr, enyhén rózsaszínű. Különösen érzékeny bőrűeknek ajánljuk.A noene anyag tulajdonságai: A talpbetét alapanyaga a noene. A fedő réteg lehet polifoam, de lehet bőr is. Alap esetben polifoam réteggel fedjük. A NOENE vibráció-elnyelő, rugalmas anyag, amely kristály mikro-cellákból áll. Ez egy kivételes képességű ütközéselnyelő anyag, amely szinte teljes mértékben képes semlegesíteni a láb-cipő-talaj érintkezése során keletkező ütközés visszaható káros energiáját. Innovatív anyag: bár a gumik családjába tartozik, azoktól számos fontos tulajdonságban eltér. A NOENE talpbetét kényelmes és kellemes járást, futást enged, a visszaható ütések ereje gyakorlatilag érzékelhetetlen. Vastagsága 2 mm. Sportolóknak ajánljuk.
MIT ÉRTÜNK ÁLTALÁNOS LABORVIZSGÁLATON?
Az egészségügyben elterjedt szóhasználat – általános laborvizsgálat – nem mindenki számára egyértelmű. Szeretnénk az alábbiakban pár mondatban érthetőbbé tenni mindenki számára, hogy mit is jelentenek az egyszerűbb laborvizsgálatok. Az általános labor egy olyan átfogó vér-, és vizeletvizsgálat, mely szerveinkről ad/adhat felvilágosítást.
MÁJFUNKCIÓ:
Mit mutat?
Májfunkciós vizsgálatok esetén vérfertőzések (hepatitis, mononucle-osis, stb.), gyógyszer vagy alkohol okozta májkárosodás, daganatos betegség mutatható ki.
Máj feladata
A máj szerepet játszik a méregtelenítésben, szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében. A májsejtek jól regenerálódnak, de ha sokáig fennáll a májkárosító hatás, a folyamat vissza-fordíthatatlanná válik.
VESEFUNKCIÓ:
Vese feladata:
A vesék feladata elsősorban a só- és vízháztartás illetve az anyag-cserefolyamatok szabályozása, továbbá a vizelet előállítása. A vese-funkció vizsgálata során a mért értékek egymáshoz való vIszonyát kell nézni. Súlyos vesekárosodásnál többszörösére emelkedhet a Karbamid és Kreatinin értéke, de a Karbamid szintje lehet magasabb túlzott fehérje bevitel vagy gyomorvérzés esetén is.
ZSÍRANYAGCSERE:
Mit mutat?
Ezek a klasszikus vérzsírok, amelyeket mérni szoktunk egy általános labor alkalmával. Mindenki számára ismert, hogy a magas vérzsírok rizikófaktorai a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek.
A Koleszterin értéke általában örökölhető, míg a Trigliceridet jelentősen befolyásolja az étrendünk.
A HDL koleszterin a köznyelvben a jó vagy az ún. “védő“ koleszterin, melynek értéke ha magasabb, az esély a fent említett betegségek kialakulására kisebb lesz. Az LDL avagy a “rossz“ koleszterin lerakódhat az erek falára, ún. plakkokat létrehozva ezáltal, melyek az érszűkületért felelősek. Ilyen állapotban jóval nagyobb az esélye egy infarktusnak vagy agyvérzésnek.
Léteznek speciális vizsgálatok, melyekkel pontosabban meg tudjuk határozni a betegségek kockázatát, ezek azonban nem tartoznak a klasszikus TB-s ellátáshoz.
Ilyen vizsgálat példul a Lipoprotein öröklött rizikófaktor értékének kimutatása, mely az előzőekkel szemben étkezéssel nem befolyásolható és szerepet játszik a szívinfarktus és a koronária betegségek kialakulásában.
VÉRCUKOR: Mind alacsony, mind magas értéke komoly tüneteket okozhat.
HUGYSAV
Mit mutat?
Purin vegyületek lebontásából származó végtermék. A purin vegyületek a táplálékkal fehérje formájában jutnak az emésztőrendszerbe. Az emésztés folyamata során a bekerült fehérje nagy része húgysavvá alakul és a keringésbe kerül. Így például aki sok húst eszik, annál magasabb a purin szintje a vérben. Túlzott alkoholfogyasztás esetén is magasabb lehet az eredmény. Ennek oka, hogy az alkohol gátolja a húgysav szintézist, így azok kristályok formájában lerakódnak az ízületekben és fájdalmassá teszik azokat.
Ugyanez a helyzet a köszvény betegségben szenvedőknél is. Ezen kívül bizonyos szövetszéteséseknél, vérképzőrendszeri betegségekben, ólommérgezésben is emelkedhet. A húgysav felhalmozódhat a vesékben és vesekövet is okozhat.
SÜLLYEDÉS
Mit mutat?
Valamikor igen kedvelt vizsgálat volt a gyulladások, fertőzések kimutatására. Manapság azonban sokkal specifikusabb vizsgálatok vannak erre a célra, például:
CRP, melynek előnye, hogy csak a fennállló gyulladás esetén emelkedett. Abban a pillanatban, hogy megszűnt a probléma, visszahúzódik normál szintre. Ezzel szemben a süllyedés akár hónapokig is eltérést mutathat, holott az már rég nem indokolt. Mivel értéke számtalan betegségben lehet magasabb, nem tekinthető specifikus vizsgálatnak. Előnye azonban, hogy CRP-nél egyszerűbben, olcsóbban meghatározható.
FEHÉRVÉRSEJT:
Mit mutat?
az immunrendszer sejtjei, amelyek megvédik a testünket a fertőző betegségektől és az idegen anyagoktól. A fehérvérsejtek az egész testben megtalálhatók a vérben és a nyirokrendszerben is.
Szintje emelkedik:
Szintje csökken:
Különböző fehérvérsejtek vannak, melyek százalékos eloszlása a fehérvésejt számmal együtt értékelve akár kész diagnózissal is szolgálhat az orvosnak. A fehérvérsejtek csoportjába tartoznak a
VÖRÖSVÉRSEJTEK és paramétereik:
Mit mutat?
A képzésüket stimuláló hormon az eritropoetin, mely a vesében termelődik, így vesekárosodásnál szinte törvényszerű a vörösvérsejtek csökkenése. Ezáltal akár súlyos vérszegénység is kialakulhat.
Számuk:
A vörösvértestek szállítják az oxigént és szerepük van a széndioxid szállításában is.
Emelkedett értéke
Hemoglobin: A hemoglobin a vér festékanyaga, mely a vörös vértestekben található. Az oxigén a vérben a hemoglobinhoz kapcsolódva szállítódik a tüdőből a szövetek felé.
Mit mutat?
A vizsgálat a hemoglobin mennyiségét méri a vérben.
Ha alacsony a hemoglobin szint:
legtöbbször vérszegénység, a csökkent vörösvértestszám következménye, melynek hátterében általában vérvesztés, vashiány, B12-vitamin, illetve folsav hiánya áll.
Ha a hemoglobinszint emelkedett:
lehet olyan állapotokban, mely a vörösvértestek koncentrációjának emelkedésével jár:
Hematokrit:
Mit mutat?
A hematokrit érték a vérben lévő szilárd véralkotók (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) aránya.
Trombocita:
Mit mutat?
A vérlemezkék a véralvadásban játszanak szerepet, a vérben keringve az érfal sérülése esetén összecsapódnak és betömik az érfalon kialakuló hámhiányt. Számuk csökkenése vérszegénységhez vezet.
Vas:
Mit mutat?
A vas a vér oxigénszállító fehérjéjének, a hemoglobinnak fontos alkotóeleme. Vashiány esetében vérszegénység alakul ki, a vér oxigénszállítási kapacitása csökken, mivel a vörösvértestek hemoglobin-tartalma és mérete kisebb a normálisnál.
A vérszegénység tünetei:
A vas lerakódik a máj és lép sejtjeiben és bár a lerakódások aránylag ártalmatlanok, hosszú idő után a máj- és szívizom károsodásához vezethetnek.
TELJES VIZELETVIZSGÁLAT:
Mit mutat?
Rutinszerű vizsgálat fertőzés, anyagcsere rendellenesség, vesebetegség felismerésére. Szerepel a kimutatásban:
ANDROSZTENDION
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 7-3.1 ng/ml
Mit mutat: Az androsztendion egy szteroid hormon. Klinikai jelentőségét adja az a tény, hogy gyakran emelkedik kóros szőrnövekedés (hirzutiZmus) és elférfiasodás (virilizmus) esetében.
dHEAS (dehydroepiandrosterone Sulfate)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 35-430 ug/dl
Mit mutat: Egy mellékvese szteroid, gyenge androgén. Fontos szerepet játszik nőkben az abnormális szőrnövekedésben (hirzutizmus) és kopaszságban (alopecia), az akne, zsíros haj, vastag bőr kialakulásában. Nőknél a magas szint általában magas insulin és magas tesztoszteron szintet eredményez. Férfiaknál a csontok minőségét és a li-bidót befolyásolja.
Inzulin (éhgyomori)
Mikor kell levenni: 8-16 óra éhezés után
Normál értéke: <30 mIU/ml
Mit mutat: A normális szint önmagában nem informatív. Az 10-13 közötti érték enyhe inzulinrezisztencia jele, 13 fölött súlyosabb inzulin rezisztenciára utal. (PCO-s betegek)
Estradiol (ösztradiol) (E2)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 25-75 pg/ml
Mit mutat: Az alsó értékek jobb stimulálhatóságot jeleznek. Abnormálisan magas szintek a 3. napon funkcionális cystára, vagy kimerülő petefészekre utalnak.
FSH (Follikulus Stimuláló Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 3-20 mIU/ml
Mit mutat: Az FSH az ovárium stimulálhatóságát mutatja. Általában 6 alatt kiváló, 6-9 jó, 9-10 még megfelelő, 10-13 nehezen stimulálható, 13+ nagyon nehezen stimulál-ható. A PCO-s betegek kivizsgálásakor az FSH/LH arányt is nézik. Ez az arány nor-málisan kb. 1:1, ha az LH értéke magasabb, a PCO diagnózisa valószínű.
free T3 (Szabad Triiodothyronine)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 1.4-4.4 pg/ml
Mit mutat: Néha a beteg pajzsmirigy nagyon sok T3-at termel, de normális mennyiségű T4-et. Éppen ezért a pajzsmirigy működésének alapos vizsgálatához hozzátartozik mindkét hormon szintjének mérése.
free T4 (Szabad Thyroxine)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 8-2 ng/dl
Mit mutat: Alacsony szintje pajzsmirigy-betegségre utal vagy az agyalapi mirigy betegségére, amennyiben az nem termel elég TSH-t a megfelelő T4 szint eléréséhez.
17 OH progeszteron (17 hidroxiprogeszteron)
Mikor kell levenni: ciklus 21. napján
Normál értéke: 20-100 ng/dl vagy 0,4-3,4 nmol/l
Mit mutat: a 21. napon előkészíti a méh nyálkahártyáját a petesejt beágyazódásához, részt vesz a terhesség fenntartásában is.
A ciklus közepén a csúcs 100-250 ng/dl, lutealis fázisban 100-500 ng/dl Túlzott serdülőkori szőrösödés, androgén termelő daganatok, növekedési zavarok, pubertas praecox, adrenális hiperplázia (CAH szűrése)
Kortizol
Mikor kell levenni:
Normál értéke: 83-414 nmol/l
Mit mutat: A kortizol egy szteroid hormon, amit az emberi szervezet a mellékvesékből bocsát ki. Stressz hormonként is nevezik. Tartós leterheltség, folytonos stressz hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a
Kortizol hiány tünetei:
Nők esetében a Kortizol hiány a teherbeesés elmaradásához is vezethet.
LH (Luteinizáló Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: < 7 mIU/ml
Mit mutat: A normális LH szint nagyjából azonos az FSH-val. Ha az LH magasabb, mint az FSH, az PCO-ra utalhat.
Prolaktin
Mikor kell levenni: ciklus 3. és 21. napján
Normál értéke: < 24 ng/ml
Mit mutat: Az emelkedett prolaktin szint gátolja az ovulációt. A magas prolaktin szint hipofízis tumor veszélye miatt további kivizsgálást igényel. A PCO-s betegek egy részében is észlelhető hyperprolactinaemia.
Progeszteron (P4)
Mikor kell levenni: ciklus 3. és 21. napján
Normál értéke: < 1.5 ng/ml és ovuláció után 7 nappal, a ciklus 21-24. napján.
Mit mutat: A „tüszőérés fázisának” szintje. Emelkedett érték esetén a teherbeesés valószínűsége csökken. A progeszteron-vizsgálat az ovuláció meglétét bizonyítja. A tesztet érdemes reggel, éhgyomorra végezni.
rT3 (reverz T3)
Mikor kell levenni: free T3-mal együtt
Normál értéke: 0,15 – 0,50 nmol/l
Mit mutat: A rT3 anyagcsere szempontból inaktív hormon, de megvan az a képessége, hogy kötődik a T3 felvevő receptorokhoz. Ennek a reakciónak a következménye, hogy a T3 nem jut be a sejtekbe. Így az aktív hormon (T3) nélkül a sejtekben hiányállapot alakul ki. Ennek következtében pajzsmirigy alulműködési tünetek jelentkeznek.
SHBg (Sex Hormone Binding globulin)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 18-114 nmol/l
Mit mutat: Emelkedett szintje a férfi nemi hormonok emelkedésére utalhat.
free Testosterone (szabad tesztoszteron)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 7-3.6 pg/ml
Mit mutat: Ha egy nő szervezete túl sok tesztoszteront termel, akkor az átlagoshoz képest erősebb lehet a testszőrzete, szabálytalan lehet vagy hiányozhat a men-struációs ciklusa, és meddőség is előfordulhat nála.
TSH (Pajzsmirigy Serkentő Hormon)
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 0,3-4,2 mU/l
Mit mutat: A normális középérték a legtöbb laborban 1,7. Magas TSH alacsony vagy normális T4 szinttel kombinálva pajzsmirigy alulműködésre utal, ami befolyásolja a termékenységet.
Totál tesztoszteron
Mikor kell levenni: ciklus 3. napján
Normál értéke: 6-86 ng/dl
Mit mutat: A tesztoszteront a mellékvesék és a petefészkek termelik. 50 fölötti értéket a legtöbben már emelkedettnek tartanak.
Arc-, nyak és dekoltázs masszázs
Az arcmasszázs oldja az arcizmok feszültségét, növeli a vérkeringést, anyagcserefokozó, megszünteti a fejfájást, elősegiti a melléküregek és arcüregek tisztulását, javitja a szem működését és csőkkenti a rán-cokat. Egy kiadós arc masszázs után frissebb, bársonyosabb, fesze-sebb lesz bőrünk.
Ultrahangos arckezelés
Az ultrahangos kezelések alatt különböző hullámhosszokon rezgetjük az arcot, stimulálva ezzel a kollagéntermelést a bőr alatt. Minél több kollagént termel a szervezet, annál feszesebb és simánb lesz az arc. Az ultrahang hullám mélyen az arcbőr alá jut, és az arcizmokon átha-tolva indítja be a kollagéntermelést.
Tű nélküli mezoterápia
A tű nélküli mezoterápia során az elektroporációs elektromos hul-lámok kis csatornákat nyitnak a bőrben, és így lehetővé teszik az aktív hatóanyagok áthatolását a bőr mélyebb rétegébe, elősegítik a sejtszintű gyors felvételt, és a bejutott anyag nagy százalékú haszno-sulását.
Talpvizsgálat
Az egészséges emberi láb álláskor három ponton támaszkodik a talaj-ra. Ezen fő pontok között, az építészetben ismert, feszítőszerkezethez hasonló ívek feszülnek ki. A nyomásponti képen tanulmányozzuk a statikai rendellenességek következtében kialakult kóros nyomásponti alakzatokat. Meghatározzuk a súlyvonal lefutásának irányát (nyom-vonal) a fő nyomáspontok összekötésével, majd összehasonlítjuk a normálisnak tekintett iránnyal. Az esetleges eltérések korrekciójára saját, személyre szabott talpbetét is igényelhető.
Vitaminhiányteszt
A vitaminok és mikro tápanyagok hiánya megakadályozhatja, hogy jól érezze magát a bőrében! Minden ember más, ezért a szükségletek egyénről-egyénre eltérőek lehetnek. Az életviteli stílusa, testi adott-ságai és táplálkozási szokásai mind-mind befolyásolják az Ön számára IDEÁLIS étrend-kiegészítő készítmény pontos összetételét! Az Ön testéből mi hiányzik ahhoz, hogy igazán egészséges legyen?
Hidroabrázió
A hidroabrázió az elhalt hámsejtek eltávolításának egy módja, mely során a bőrre felvitt folyadékot elporlasztjuk. Gyakorlatilag hámlasztás és hidratálás egy készülékkel. Célja az elhalt hámsejtek eltávolítása, a bőr önmegújító folyamatának az aktivizálása. A víz energiája meg-nyugtatja, hidratálja a bőr szöveteit, masszírozva élénkíti a keringést.